به نام برترین برنامه نویس هستی

معرفی آکادمی ایران اسکرچ

آکادمی ایران اسکرچ ؛ اولین مدرسه‌ی مجازی آموزش رایگان برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان ایرانی

❇پس از بیش از  7 سال فعالیت های متنوع در حوزه‌ی آموزش علوم رایانه به کودکان و نوجوانان از سال 1389، در سال ۱۳۹۷ آکادمی ایران اسکرچ  با هدف تخصصی تسهیل آموزش برنامه نویسی به میلیون ها کودک و نوجوان ایرانی راه اندازی شد.

❇ در ابتدای پژوهش در این حوزه بررسی کردیم که کشورهای پیشرفته ای که بیش از ۱۰ سال است که به صورت گسترده در این حوزه و به طور خاص بخش آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان توجه دارند، به ۳ دلیل بسیار مهم زیر در این حوزه سرمایه گزاری نموده اند:

۱- اهمیت برنامه نویسی در رشد خلاقیت، خودشکوفایی، توانایی حل مساله و … در کودکان و نوجوانان که منجر به شکوفایی هرچه بیشتر استعدادهای نسل بعدی آنان باشد.

۲- ضرورت یادگیری برنامه نویسی برای بچه‌ها به عنوان علمی که توانایی تاثیرگذاری و تغییر در یکی از مهم‌ترین حوزه‌های زندگی بشر در عصر حاضر و آینده  می‌باشد.

۳- بازار کار گسترده و فرا‌مرزی این حوزه برای نیروی انسانی کشورها که منجر به تولید ارزش و جذب ثروت از سراسر دنیا به کشور تولید کننده می‌باشد.

🔰 با توجه به موارد فوق این مجموعه آموزش برنامه نویسی به میلیون ‌ها کودک و نوجوان ایرانی را به طور خاص هدف والای خویش قرار داد و در 3 بخش پژوهشی ، آموزشی و ترویجی فعالیت های خود را در این حوزه شروع کردیم.

اهداف ما :

به منظور گسترش آموزش ها و ترویج این حوزه موارد زیر را ویژگی و هدف کار خویش قرار دادیم:

۱- تمامی کودکان و نوجوانان در سرتاسر ایران باید بتوانند به راحتی و با کمترین امکانات این دانش را بیاموزند.

۲- با هر وسیله ای باید بچه ها بتوانند به صورت عملی برنامه‌نویسی را یادبگیرند و تمرین کنند.

۳- به منظور استفاده‌ی همه‌ی بچه ها آموزش های ما باید برای تمامی کودکان و نوجوانان رایگان باشد.

۴- آموزش ها باید به بهترین شکل و به طور کامل، در کوتاه‌ترین زمان مفاهیم را به بچه‌ها بیآموزند.

۵- برنامه نویسی و حل مساله  اگر به طور خلاقانه و جذاب ارائه شود می تواند از ۵ سالگی به کودکان آموزش داده شود .

۶- از ۸ سالگی و با یادگیری زبان فارسی، درصورتی‌که امکان کدنویسی به زبان فارسی محقق باشد، بچه‌ها می‌توانند با مفاهیم  اصلی برنامه نویسی آشنا شوند.

۷- درنهایت بچه‌ها باید به گونه ای هدایت شوند تا بتوانند از دانش آموخته شده تولید ارزش و ثروت نمایند.

اقدامات ما :

در این مسیر ما 2 راه در پیش رو داشتیم: به جای صرف زمان بر روی ساخت یک زبان جدید برنامه نویسی مخصوص کودکان و نوجوانان ایرانی با ویژگی های مد نظر ما ، که می‌توانست این گام را ۲ تا ۳ سال به عقب بیاندازد، با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص استفاده‌ی حداکثری از دانش غربی‌ها، بهترین روش و زبان برنامه نویسی کودکان و نوجوانان در سراسر دنیا که اسکرچ نام دارد را به عنوان پایه ی آموزش ها گزینش نمودیم. (اسکرچ در نسخه های قبلی به منظور گسترش برنامه اش رشته هایش را بصورت نرم افزاری که معمولا چندان گویا نیز نبودند به زبان های مختلف دنیا ترجمه کرده بود اما ) با توجه به این که در نسخه ی جدید اسکرچ رشته ها به فارسی ترجمه نشده بودند عملا امکان کدنویسی کودکان ایرانی  تا  ۱۳ سالگی وجود نداشت.

🔰 این مساله می توانست سن شروع آموزش ها را تا زمان آموزش زبان دوم به عقب بیاندازد،

لذا ما در این مسیر و در ادامه اقدامات زیر را انجام دادیم:

  • ترجمهی برنامه‌ی اسکرچ به زبان فارسی را تکمیل نمودیم و با مکاتبه با تیم تولید کننده ی اسکرچ در دانشگاه MIT ، با تایید تیم اسکرچ در دانشگاه MIT به عنوان بازبین ترجمه ها نیز تایید شدیم و با بازبینی و تایید صحت ترجمه ها، امکان کدنویسی کودکان و نوجوانان به زبان فارسی با برترین برنامه ی کدنویسی کودکان و نوجوانان را فراهم کردیم.

۲ – به منظور بهینه بودن ترجمه ها از کمک اساتید آموزش زبان های مختلف و مترجمینی که تجربه‌ی ترجمه‌ی کتب کودک و نوجوان را داشتند بهره بردیم تا بچه ها با درک بهتری برنامه نویسی به فارسی را تجربه کنند.

۳ – سعی کردیم که اصول نگارش زبان فارسی را در بالاترین حد ممکن رعایت کنیم. حتی با توصیه‌ی جناب مهندس سلجوقی و همکار ایشان که از اساتید و فعالین حوزه‌ی فضای مجازی کودک می باشند پیش از انتشار نسخه ی نهایی فارسی، مجدداً نیم فاصله ها را نیز در ترجمه‌ی رشته ها مد نظر قراردادیم تا در کنار یادگیری برنامه نویسی اصول نگارش زبان فارسی به فراموشی سپرده نشود.

که این نسخه در 27 بهمن سال 97 منتشر شد و بچه ها ازین به بعد در سراسر ایران می تونند به راحتی به زبان فارسی کد نویسی کنند.

۴ – به منظور تسهیل آموزش هدفمند کودکان و نوجوانان و رسیدن آن ها به نقطه ای معلوم ، طرح درس های پیوسته ای را ایجاد کردیم تا بچه ها به بهترین شکل و در کوتاه ترین زمان بتوانند به تولید انیمیشن ها، بازی ها، برنامه های تعاملی و اپلیکیشن ها بپردازند.

۵ – به منظور امکان شروع آموزش ها از ۵ سالگی برنامه و بازی های تعاملی ویژه ای را تولید کرده ایم که بچه ها با حل تعاملی مساله ها آشنا شوند و سپس با اسکرچ جی آر فقط با قطعه های نمادین بتوانند برنامه های خود را ایجاد کنند و در دوران ابتدایی با اسکرچ بتوانند با زبان فارسی کدنویسی کنند. در ادامه آموزش زبان برنامه نویسی پایتون به عنوان یکی از محبوب ترین و قدرتمند ترین زبان های برنامه نویسی که در حوزه های نوینی چون هوش مصنوعی، علم داده ها و یادگیری ماشین و …. کاربرد فراوان دارد در طرح درس های ما قرار گرفته اند. این طرح درس های پیوسته در بسترهای مختلف وب و اپلیکیشن از ابتدای تابستان ۹۸ به طور رایگان در اختیار بچه ها قرار خواهند گرفت و در حقیقت اولین و گسترده ترین مدرسه ی مجازی و رایگان برنامه نویسی کودکان و نوجوانان در سطح کشور آغاز به کار خواهد نمود.

۶ – کودکان و نوجوانان در سرتاسر ایران می توانند با هر وسیله ای که در خانه در دسترس است مانند موبایل، تبلت یا  رایانه به محیط برنامه نویسی و آموزش های ما به طور رایگان دسترسی داشته باشند که البته علاوه بر این، مدارس، مهدکودک ها، مراکز آموزشی و… و همچنین خانواده هایی که تمایل به آموزش حضوری بچه ها دارند نیز می توانند از خدمات حضوری ما استفاده کنند.

۷ – به منظور آشنایی هرچه بیشتر بچه ها با فناوری ها و دانش روز پایگاه دانشی مخصوص معرفی فناوری های نوین برای کودکان و نوجوانان ایرانی ایجاد شده است که در  نوروز در دسترس عمومی بچه ها قرار خواهند گرفت.

ما در حال حاضر در حال معرفی این طرح به جامعه ، مدارس، خانواده ها و کودکان و نوجوانان ایرانی هستیم تا ان شا الله با پایان سال تحصیلی بچه ها بتوانند در یکی از مهم ترین حوزه های دانش ورود تاثیر گذاری داشته باشند و ان شا الله آینده ی خودشون و کشور را با دانش خویش بسازند.

ما مجموعه ی اقدامات ترویجی ویژه ای رو نیز در این مسیر در نظر گرفته ایم ، از تولید برنامه های آموزشی با همکاری صدا و سیما گرفته تا تشکیل باشگاه های کدنویسی در شهرها و روستای کشور تا علاوه بر آموزش های رایگان این حوزه بچه ها بتونن با یکدیگر نیز به تبادل دانش داشته باشند و با شروع تعامل و فعالیت گروهی ان شا الله هسته های کارآفرینی بسیاری در حوزه ی برنامه نویسی در نقاط مختلف کشور شکل بگیرد و منجر به اشتغال زایی نسل پیش روی ما و تولید ثروت برای افراد و کشور بشود.

این کار یک پروژه‌ی ملی هست و ما از همه‌ی اساتید و صاحب نظران ، مدارس، معلمان و خانواده ها درخواست میکنیم به این حرکت ملی بپیوندند و با همراهی ما و ترویج کدنویسی کودکان گامی موثر در این هدف والا بردارند.

✨و من الله التوفیق…✨